fbpx

Kanal Tedavisi

6 Kasım 2019
6 Kasım 2019 admin

Kanal Tedavisi

KANAL TEDAVİSİ NEDİR?

Kanal tedavisi dişinizin ağrısını geçirmek ve dişinizin ağzınızda kalmasını sağlayan ağrısız bir işlemdir.  Bir diş kökünde iltihap veya enfeksiyon olduğunda hastalar genellikle kanal tedavisine ihtiyaç duyarlar. Kanal tedavisi sırasında, bu tedavide uzmanlaşmış bir endodontist diş kökü içindeki enfekte dokuları ve kök kanallarını temizler, dezenfekte eder. Sonrasında, temizlenmiş olan diş kanalını sızdırmaz bir şekilde doldurarak tedaviyi bitirir.

DOĞAL DİŞİNİZİ KURTARMAK

Bazen dişlerinize enfeksiyon veya hastalığa bağlı olarak kanal tedavisi yapılması gerekebilir. Mümkün olduğunda, dişlerinizi tedavi ettirerek çektirmemeyi düşünmelisiniz. Dişinizin eksik olduğunda  ve yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkileyeceğini bileceksiniz. Eksik dişler diğer dişlerin kaymasına neden olabilir, gülüşünüzü ve çiğneme yeteneğinizi olumsuz etkiler.

KANAL TEDAVİSİ YAPILAN DİŞ NEDEN AĞRIR?

Kanal tedavisi yapılan dişlerde amaç, dişte oluşan çürüğün etkilediği kanal içerisinde dokunun temizlenmesi ve enfeksiyon ortadan kaldırılarak sızdırmaz bir şekilde doldurulmasıdır. Zaman içerisinde dişlerin kanallarında tekrar bakteri üreyerek enfeksyon oluşabilir. Bu durum dişin çevre dokularını etkileyerek ağrı oluşmasına sebep olur. Enfekte bir dişte yapılan kanal tedavisinde dişin kanal yapısı yeterli dezenfekte edilemediği ya da yeterli kalitede kanal dolgusu yapılmadığında tedavi sonrasında ağrı geçmeyebilmektedir. Bu gibi durumlarda dişe tekrar kanal tedavisi uygulanabilmekte ve hasta uzun yıllar doğal dişini kullanabilmektedir. Her tedavide dişlerimizde belli bir travma oluşmakta ve başarı oranı azalmaktadır; burada önemli olan nokta ilk seferinde iyi bir kanal tedavisi yapılarak uzun yıllar doğal dişinizin ağzınızda kalmasını sağlamaktır.

MODERN ENDODONTİ

Modern endodonti, doğal dişlerinizi korumak için birçok tedavi seçeneği sunar. Seçimlerinizi ve bunların hem dişinizi hem de gelecekteki diş sağlığınızı nasıl etkilediğini anlamak önemlidir. Doğal dişlerinizi mümkün olduğunca korumak her zaman en iyisidir ve endodontik tedavi en iyi sağlık ve kozmetik sonuçlar için ilk tercihiniz olmalıdır. Endodontistler diş kurtarmada uzmandırlar. Durumunuzu değerlendirebilir ve dişleriniz için en iyi tedavi planını sağlayabilirler.

Randevu Ve İletişim

Randevu ve detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.